Den 28. januar 2026 afholder 3,2,1-café et foredrag med Lillian Hjorth-Westh, der tager publikum med "Rundt om Erik Clausen". Clausen, kendt som en dansk multikunstner, musiker, debattør og gøgler, har sat dybe spor i danskernes bevidsthed. Hans folkelige, anarkistiske udtryk og bidrag til dansk film, TV-satire og standup er omdrejningspunktet for Hjorth-Wesths fortælling om dette store og givende menneske.
Den 18. februar 2026 byder Anne Knudsen på et foredrag om Selma Lagerlöf. Lagerlöf, der levede fra 1858 til 1940, er en af de få forfattere i litteraturhistorien, der opnåede verdensberømmelse i sin levetid. Hun blev i 1909 tildelt Nobelprisen og har været kendt og elsket verden over i mere end hundrede år. Knudsen vil udforske Lagerlöfs forunderlige fortællinger om Gud, mennesker, dyr og natur samt hendes eget fascinerende liv.
Praktisk information
Foredrag: "Rundt om Erik Clausen" med Lillian Hjorth-Westh
Dato: Onsdag 28. januar 2026
Tid: Kl. 14:00
Sted: Karlslunde Kirkes Sognegård, Hovedgaden 20, 2690 Karlslunde
Foredrag: "Om Selma Lagerlöf" med Anne Knudsen
Dato: Onsdag 18. februar 2026
Tid: Kl. 14:00
Sted: Karlslunde Kirkes Sognegård, Hovedgaden 20, 2690 Karlslunde
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her